About Pro-Plan EN
HBK On Tour Semineri (Ankara & Bursa)
Veri İşleme ve Modal Analize Giriş

01.01.2019 tarihinden itibaren HBM ve Brüel & Kjaer S&V firmaları aynı çatı altında birleşerek, Hottinger Brüel Kjaer (HBK) olarak anılacaktır.

Kendi alanlarında pazar lideri olan bu iki dev şirketin birleşmesinden dolayı, dünya çapında düzenlenme kararı alınan "HBK On Tour" seminerlerinin ilki aşağıdaki tarih ve şehirlerde gerçekleştirilecektir.

 • 12 Şubat 2019 >> Ankara
 • 14 Şubat 2019 >> Bursa

Veri İşleme ve Modal Analize Giriş konularının uygulamalı olarak anlatılacağı bir günlük seminerlerimize katılım ücretsiz olup sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Seminerin ayrıntıları hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için aşağıdaki dokümanı inceleyebilirsiniz.

FIXTURLASER'de 2019 Kampanyası
Ömür Boyu Garantili Lazerli Hizalama Cihazları Şimdi Avantajlı Fiyatlarıyla

Sınırlı süreyle indirimli fiyatlarla şaft hizalama ve diğer geometrik ölçüm cihazlarımıza ulaşmak için lütfen e-posta ile iletişime geçiniz.

Kampanya geçerlilik tarihleri için ekteki dökümanı inceleyiniz.

İstanbul TV Radyo Kulesi Digital Turn Sergisi'nde
Akustik danışmanlığını üstlendiğimiz İstanbul Küçük Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi projesi, Londra’da Digital Turn, AADRL Sergisi’nde

Akustik danışman olarak proje ekibinde yer aldığımız İstanbul Küçük Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi projesine, bu sene Architectural Association Design Research Laboratory tarafından düzenlenen Üçüncü Digital Turn sergisinde yer verildi.

26 Ocak 2019 tarihine kadar devam edecek olan sergi detaylarına http://www.arkitera.com/haber/30871/istanbul-radyo-kulesi-londra-digital-turn-aadrl-sergisinde ve https://www.buildingcentre.co.uk/exhibitions/digital-turn-aadrl adreslerinden ulaşabilirsiniz.

IMVAC 2018 Konferansındaydık
Mühendisimiz Emre ORHON, Uluslararası Makina Titreşimi Analizi Konferansına bir sunum ile katkıda bulundu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen International Machine Vibration Analysis Conference (Uluslararası Makina Titreşimi Analizi Konferansı) 4-7 Haziran 2018 tarihlerinde Belçika'nın Antwerp kentinde gerçekleşti.

Proaktif makina bakım çözümleri yöneticimiz Makina Y. Mühendisi Emre Orhon'un, "Case Study - Detecting Vortex Rope in a Francis Turbine Operating at Partial Load" adlı sunumu ilgiyle izlendi.

Eğitim Semineri
Titreşim Ölçüm ve Analizi, Balans ve Kaplin Ayarı konulu 3 günlük eğitim seminerimiz 7-9 Mayıs 2018'de İstanbul'da gerçekleşti

1987'den beridir Akustik ve Titreşim konularında faaliyet gösteren firmamızın belirli aralıklarla düzenlediği eğitim seminerlerinden makina bakımına yönelik olanı 7-9 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Mövenpick Otel'de gerçekleşti. Sanayi tesislerinde makina bakımından sorumlu mühendis ve teknisyenlerin katılım sağladığı eğitim seminerinde Titreşim Ölçüm ve Analizi konularında kapsamlı teorik bilgi verildi ve cihazlarla uygulamalar yapıldı. Ayrıca Yerinde Balans Alma ve Kaplin Ayarı konusunda yöntem ve pratik esaslar anlatılarak bu alandaki en yeni teknoloji ve uygulamalar tanıtıldı. Seminerin son gününde değerli hocamız Prof. Dr. Temel BELEK konuk konuşmacı olarak katkıda bulundu.

ISO Belgemiz Yenilendi
Firmamızın ISO 9001:2015 belgesi yenilendi
Ölçüm Cihazı Satışı ve Tamiri - Mimari Proje Danışmanlığı faaliyetlerini kapsayan ISO 9001:2015 sertifikamız yenilendi
Rigips Ulusal Alçı Yarışması 2017
Pro-Plan, Rigips Ulusal Alçı Yarışması Konut Dışı Segment kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Pro-Plan, TSE Enerji Teknolojileri Laboratuvarı Çift Çınlanım Odalı Akustik Test Laboratuvarı projesi ile Rigips Ulusal Alçı Yarışması Konut Dışı Segment kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Firmamız, 23 Mart’ta Lizbon’da düzenlenecek Rigips Throphy’de ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.

Brüel & Kjær Vibro'dan yeni vibrasyon izleme cihazları
Yeni 4 kanallı vibrasyon izleme cihazı VIBROCONTROL 1800

Brüel & Kjær Vibro firması dönel ekipmanlı makinaların korunması amaçlı ürün gamını çok kanallı esnek titreşim izleme cihazları ile yeniledi.

Düşük bütçe maliyetine sahip yeni cihazlarla hem rulmanlı hem de kaymalı yataklı dönel ekipmanlar izlenebilmektedir.

Bu yeni seri cihazlar 4 adet eş zamanlı titreşim girişinin yanısıra 1 adet proses verisi ve 1 adet devir hızı (tacho) girişine sahiptir. Modüler tasarımları sayesinde oldukça esnek yapıdadırlar ve cihazlara uzaktan bağlantı mümkündür.

Güvenilir makina koruma özelliğinin yanısıra VIBROCONTROL 1800 serisi cihazlar arıza teşhisine yönelik sürekli izleme sunmaktadır. Skaler vibrasyon değerleri, proses verilerinin zamana bağlı trendleri çizdirilebilir ve zaman dalga formları saklanabilir. Saklanan veriler FFT analizine tabi tutularak makina arızaları belirlenebilir.

VIBROCONTROL 1800 Temel Özellikleri:

 • 4 kanaldan eş zamanlı vibrasyon izleme
 • Proses ve devir hızı için ilave kanallar
 • Röle ve analog çıkış olarak programlanabilen 4 adet çıkış
 • Ethernet, USB, RS-485 ile bağlanabilme. OPC UA, Modbus TCP/RTU protokollerini destekleme
 • Zaman dalga formu kaydı ve bilgisayara veri kaydı
 • Kullanıcı tarafından ayarlanabilen frekans bantları
 • Analiz ve arıza teşhis fonksiyonlarını içeren opsiyonel yazılım

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

28-30 Eylül 2017 tarihlerinde BTKS 2017'deyiz
Denizli'de düzenlenecek olan Bakım Teknolojileri Kongresine bir bildiri ve üç kurs ile katkıda bulunuyoruz.

Makina Mühendisleri Odası Denizli şubesi tarafından düzenlenen 8'inci Bakım Teknolojileri Kongresine firmamız mühendisleri bir bildiri ve üç kurs ile katkıda bulunuyor.

Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş. ile ortak hazırladığımız "Francis Türbinlerinde Döner Girdap Halatının Titreşim Ölçümleriyle Belirlenmesi" konulu bildiri 28 Eylül Perşembe günü saat 13:30'da Salon 1'de sunulacaktır.

29 Eylül Cuma günü ise aşağıdaki kurslarımız bulunmaktadır:

 • 14:10 - "Online Vibrasyon İzleme Sistemleri ve Yerinde Balans"
 • 15:10 - "Yerinde Balans ve Lazerli Kaplin Ayarı"
 • 16:50 - "Lazerli Geometrik Ölçümler"

Kongre programı için tıklayınız.

Ayrıca kongre ziyaretçilerini fuardaki 17 no'lu standımızda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.

Fixturlaser'den İki Yeni Ürün!
Fixturlaser'den biri konsept, diğeri tamamlayıcı olmak üzere iki ürün artık piyasada.

Fixturlaser NXA Pro ve EVO lazerli kaplin ayar cihazları Plant Engineering Dergisi tarafından Bakım Ürünleri ve Ekipmanları kategorisinde 2013 ve 2014’te üstüste ödüle layık görülmüştü. Firma,başarıları tescilli önceki cihazlarından ilhamla iki yeni ürün piyasaya sürdü.

Ölçüm kalitesinden ödün vermeden yalnızca yatay şafların hizalanması amacıyla tasarlanan Fixturlaser ECO, diğer üst seviye Fixturlaser ürünlerinde olduğu gibi ömür boyu garanti ile kullanıcıya sunuluyor. Menülerin en sade hale getirilmesi ve gelişen teknolojinin yardımını alarak önceki tasarımlardaki tecrübelerin de aktarılmasıyla bu cihaz, isminin temsil ettiği gibi ekonomik bir tercih haline geliyor. Tüm ünitelerin bluetooth ile iletişim sağlaması ve tüm ünitelerdeki Li-ion bataryalarla alışılan sadelikten ve Fixturlaser konforundan ödün verilmeyen bir tasarım sunuluyor.

Ayrıca, şaf hizasızlığı kapsamında tam bir set haline gelmeyi hedefleyen Fixturlaser NXA Pro modeli ise bu hedefe yeni dijital komparatör Fixturlaser Run-out-Probe ile bir adım daha yaklaşıyor. Boru gerilimleri, eksantrisite ve eğik miller başta olmak üzere hizalı şaflarda dahi performansı olumsuz etkileyen bu faktörleri sayısal olarak gözlemlemek ve raporlamak mümkün hale geliyor.

Ürünlerin teknik broşürleri için lütfen iletişime geçiniz.

Cenal Elektrik Vibrasyon İzleme
2x660 MW Karabiga Termik Santralındaki soğutma suyu pompalarındaki titreşimler VC-6000 Compact Monitor ile izleniyor.

Cenal Elektrik 2x660 MW Karabiga Termik Santralı, 4 adet soğutma suyu pompasının titreşimlerini izlemek üzere Brüel & Kjær Vibro marka VibroControl 6000 Compact Monitor cihazını seçti.

Mekanik kurulumu tamamlanan bir pompaya ait 2 adet cihazın devreye alınmasını ve eğitimini Temmuz 2017'de gerçekleştirdik. Deniz suyunu soğutma sistemine pompalayan düşey eksenli pompaların motor üst ve alt yataklarında 2'şer adet elektrodinamik titreşim hız sensörü monte edilmiş durumda. Sensörler 2 adet 2 kanallı VC-6000 Compact Monitor cihazına bağlı bulunuyor. ISO 10816 standardına göre mm/s RMS cinsinden genel titreşim düzeyleri ölçülerek 4-20 mA analog çıkışlar SCADA sistemine iletiliyor.

Santralda ayrıca çeşitli makinalarda aynı markanın VibroControl 1000 model titreşim izleme cihazları da kullanılıyor.

VibroControl 6000 Compact Monitor hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

Titreşim Eğitim Semineri Gerçekleşti
Titreşim Ölçüm ve Analizi, Balans ve Kaplin Ayarı konulu 3 günlük eğitim seminerimiz 22-24 Mayıs 2017'de İstanbul'da gerçekleşti

30 yıldır Akustik ve Titreşim konularında faaliyet gösteren firmamızın belirli aralıklarla düzenlediği eğitim seminerlerinden makina bakımına yönelik olanı 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşti. Sanayi tesislerinde makina bakımından sorumlu mühendis ve teknisyenlerin katılım sağladığı eğitim seminerinde Titreşim Ölçüm ve Analizi konularında kapsamlı teorik bilgi verildi ve cihazlarla uygulamalar yapıldı. Ayrıca Yerinde Balans Alma ve Kaplin Ayarı konusunda yöntem ve pratik esaslar anlatılarak bu alandaki en yeni teknoloji ve uygulamalar tanıtıldı. Seminerin son gününde değerli hocamız Prof. Dr. Temel BELEK konuk konuşmacı olarak katkıda bulundu.

SEMİNER BROŞÜRÜ

Akustik Odalarımız TRT Belgesel'de
Tübitak UME akustik odaları TRT Belgesel kanalında yayınlanan "Sesten Müziğe" adlı belgeselde

Doruk Somunkıran tarafından hazılanan ve TRT Belgesel kanalında yayınlanan "Sesten Müziğe" adlı belgeselin 7'nci bölümünde, proje ve uygulaması firmamız ve Türkiye temsilcisi olduğumuz G+H Schallschutz tarafından gerçekleştirilen Tübitak Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Gebze Yerleşkesindeki Yankısız Oda ve Çınlanım Odasına yer verilmiştir.

Youtube linki için tıklayınız.

Akustik test odası çözümlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

Akustik Test Odaları ve Kabinler

Vicoustic Hillsider Magazine 86 Sayısı - Mimari Köşesi'nde
Vicoustic ürünlerine ait görsellerle süslenen yazı Hillsider 86 sayısında.
Hillsider Magazine 86 sayısı mimari köşesinde, Mimar Nurgül Çilesiz Türker’in Vicoustic ürünlerine ait görsellerle süslediği, yeni ofis tasarımı anlayışı konusundaki yazısını okuyabilirsiniz.
Automotive Testing Show & Expo 2017
1-2 Mart 2017 tarihlerinde Silence Hotel – İstanbul’da düzenlenen Automotive Testing Show & Expo 2017 etkinliğine katıldık.

Bu yılki Automotive Testing Show & Expo etkinliğine akustik ve titreşim alanında öncü firma Brüel & Kjær ve Pro-Plan olarak katılım sağladık.

Ziyaretçiler standımızda Brüel & Kjær’in standart ürünlerinin yanısıra, alanında rakipsiz NVH Simulator ve Akustik Kamera çözümlerini de yakından tanıma fırsatı buldular.

VIBROCONTROL 920 Üretimden Kalkıyor
Brüel & Kjær Vibro firmasının emektar vibrasyon izleme ve makina koruma cihazı VIBROCONTROL 920 üretimden kalkıyor.

VIBROCONTROL 920 (VC-920) titreşim (vibrasyon) izleme ve makina koruma cihazımız RoHS yönetmelikleri gereğince Haziran 2017 ortası itibariyle üretimden kaldırılacaktır. Bundan böyle VC-920 cihazı yerine, yeni ürünümüz olan ve daha üstün özelliklere sahip VIBROCONTROL 1500 cihazını öneriyoruz.

VIBROCONTROL 1500 bazı ek özelliklere de sahiptir:

 • 1 veya 2 sensör bağlanabilme
 • Mutlak yatak titreşimi ve rulman durumu parametresinin eş zamanlı ölçümü
 • Frekans analizi

Üretimden kalkan VIBROCONTROL 920 ile aynı fiyat aralığında olan daha üstün bir çözüm sunmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Detaylar için tıklayınız.

VIBROCONTROL 1000 Üretimden Kalkıyor
Brüel & Kjær Vibro firmasının emektar vibrasyon izleme ve makina koruma cihazı VIBROCONTROL 1000 üretimden kalkıyor.

VIBROCONTROL 1000 titreşim (vibrasyon) izleme ve makina koruma cihazımız RoHS yönetmelikleri gereğince Haziran 2017 ortası itibariyle üretimden kaldırılacaktır. Bundan böyle VC-1000 cihazı yerine, yeni ürünümüz olan ve daha üstün özelliklere sahip VIBROCONTROL 6000 Compact Monitor (VC-6000 CM) cihazını öneriyoruz.

VIBROCONTROL 6000 Compact Monitor bazı ek özelliklere de sahiptir:

 • 1, 2 veya 3 sensör bağlanabilme
 • İzafi şaft titreşimi ve eksenel pozisyonun aynı cihazda ölçümü
 • OPC veri iletişimi ile uzaktan izleme imkanı
 • Değişken frekans bantlarında filtreleme

Tüm bu özelliklerinin yanında VIBROCONTROL 6000 Compact Monitor cihazının başka bir artısı da daha düşük fiyata sahip olması. Detaylar için tıklayınız.

Röportaj
Mühendislerimizle Koruyucu Makina Bakımı Üzerine Kısa Bir Görüşme

Mühendislerimizden V.Barış Kaya'nın sektörel bir dergi olan Demir Çelik Store Dergisi'nde yeralan koruyucu makina bakımına yönelik röportajını sizlerle paylaşıyoruz.

Röportajı orijinal web sayfasında görüntülemek için lütfen tıklayınız.

ISO Belgemiz Yenilendi
Firmamızın ISO 9001:2008 belgesi yenilendi
Ölçüm Cihazı Satışı ve Tamiri - Mimari Proje Danışmanlığı faaliyetlerini kapsayan ISO 9001:2008 sertifikamız yenilendi
Ege Üniversitesi NCTE tork sensörleri kullanıyor
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümünde NCTE tork sensörleri kullanılıyor.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü laboratuvarında NCTE marka tork sensörleri kullanılarak traktör kuyruk milinin torku ölçülüyor.
Akfen HES titreşimleri Pro-Plan tarafından ölçülecek
Sözleşme kapsamında Akfen'e ait 17 hidroelektrik santralın titreşimleri yılda 2 defa ölçülüp raporlanacak.
2016'da yapılan sözleşme kapsamında, Akfen'e ait Türkiye çapında coğrafi olarak farklı noktalarda yer alan 17 hidroelektrik santralın titreşim ölçümleri Pro-Plan tarafından gerçekleştirilecek. Ölçümler yılda 2 defa yapılacak olup, ISO 18438 Vibration Analyst Cat 2 sertifikasına sahip mühendisimizce yorumlanarak raporlanacak.
Titreşim Ölçüm ve Analizi – Balans Semineri
Makina bakımına yönelik "Titreşim Ölçüm ve Analizi - Balans" konulu eğitim seminerimiz gerçekleşti.

8 farklı sanayi kuruluşundan makina bakım konularında görev yapan 15 mühendis ve teknisyenin katılımcı olarak yer aldığı “Titreşim Ölçüm ve Analizi – Balans” konulu eğitim seminerimiz 9-10 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Point Otel’de gerçekleşti.

“Titreşim teorisi”, “Arıza teşhis yöntemleri”, “Rulman, dişli ve elektrik motorlarında arıza teşhisi”, “Yerinde balans” gibi konu başlıklarının yer aldığı seminerde katılımcılar deney düzeneği üzerinde uygulama yapma şansı da buldular.

Pro-Plan mühendislerinden Emre Orhon (MSc - ISO 18436 Vibration Analyst Cat 2) ve Okan Taşpınar (MSc)'ın eğitmen olarak yer aldığı seminere konuk konuşmacı olarak katılan İTÜ Makina Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. H. Temel Belek yerinde dengeleme konusunu anlatarak deneyimlerini paylaştı.

TAŞINDIK
25 Ağustos 2014 tarihinden itibaren yeni adresimizde olacağız.

TAŞINDIK

25 Ağustos 2014 tarihinden itibaren yeni adresimizde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

YENİ ADRESİMİZ

Pro-Plan Proje Mühendislik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Ebulula Mardin Caddesi Gül Sokak

Park Maya Sitesi Barclay 19A D:4 34335

Akatlar-Beşiktaş / İstanbul

ODEON Başlangıç ve İleri Düzey Eğitim Semineri
Eğitim seminerimiz 21-22 EKİM 2014 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Taşkışla Kampüsünde yapılacaktır.

Mimari akustik simülasyon ve tasarımda en gelişmiş ve popüler yazılım olan ODEON’un başlangıç ve ileri düzey eğitim seminerimiz 21-22 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Taşkışla Kampüsünde yapıldı.

Odeon yazılımını geliştiren ekibin lideri, firmanın kurucusu ve genel müdürü Prof. Jens Holger Rindel tarafından verilen iki günlük eğitimde, farklı üniversite ve firmalardan  katılımcılar ODEON yazılımı kullanarak pratik yaptı.

30 katılımcı ile gerçekleştirilen seminer sonrasında katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

Fixturlaser Teknik Servis ve Kalibrasyon
Fixturlaser Lazerli Kaplin Ayar Cihazları Yetkili Teknik Servis ve Kalibrasyon Merkezimiz hizmetinizde

Türkiye temsilciliğini yürütmekte olduğumuz Fixturlaser firmasının Lazerli Kaplin Ayar Cihazları için Yetkili Teknik Servis ve Kalibrasyon merkezimiz hizmete girmiştir. Brüel & Kjær cihazlarının tamirat ve bakımında 15 yılı aşkın deneyime sahip servis mühendisimiz Cem Cezalı, 2012 Kasım ayında Fixturlaser’in İsveç’teki merkezinde bir haftalık eğitim alarak Fixturlaser cihazlarının teknik servis ve kalibrasyonu için sertifikalandırılmıştır.

Kalibrasyon için kullanmakta olduğumuz düzenek iki yılda bir Tübitak'taki boyutsal kalibrasyon merkezinde kalibre edilmektedir.